Co to jest Surfing?

admin
Piotr Szmit
9 lipca 2024
Co to jest Surfing?

Leć z nami na SurfCamp!

Niezależnie czy chcesz dopiero zacząć czy jesteś już pro surferem - gwarantujemy Ci wyjazd Twojego życia :)

Zobacz nasze wyjazdy

Co to surfing?

Surfing – to niezwykłe połączenie sportu, medytacji połączenia z naturą, to coś więcej niż tylko stanie na desce na falach oceanu. Surfing to styl życia, cała kultura, sposób na aktywny wypoczynek, który uwodzi tysiące ludzi na całym świecie. Jest najczęściej uprawiany jako aktywność rekreacyjna, ale jest także sportem wyczynowym. Podstawowym celem surfingu jest złapanie fali, czyli wykorzystanie jej energii do rozpędzenia się, wstania i utrzymania równowagi na desce. Uczucie płynięcia na fali ciężko porównać do jakiegokolwiek innego doświadczenia. Czas zwalnia, a każda sekunda na fali jest tak cenna, że po prostu chcesz tego więcej i więcej. W tym stanie wszystkie nasze czynniki psychiczne i fizyczne są zsynchronizowane, a my czujemy się w pełni spełnieni. Uwaga surfing uzależnia!

Wczesne początki surfingu

Surfing ma swoje korzenie w kulturach polinezyjskich, gdzie był integralną częścią życia społeczności nadbrzeżnych. Pierwsze ślady surfingowej aktywności datuje się na około 3000 lat temu. Surfing nie tylko był formą rozrywki, ale miał również znaczenie religijne i społeczne. Nowoczesny surfing narodził się na Hawajach, gdzie był znany jako „he’e nalu”. Początkowo było to wyłącznie zarezerwowane dla hawajskiej elity, a deski były wykonywane z drewna koa. Wraz z nadejściem europejskich kolonizatorów, surfing zaczął tracić na znaczeniu, a nawet został zakazany w pewnym momencie. W XIX wieku, po zniesieniu zakazu na surfing, kultura łapania fal zaczęła ponownie kwitnąć. Jednym z kluczowych wydarzeń w historii surfingu była wizyta w Hawajach przez polinezyjskiego księcia, Davida Kawa Nakoa. To on zaprezentował surfing w Stanach Zjednoczonych i w Australii, przyczyniając się do rozpowszechnienia tego sportu na całym świecie. Bardzo polecamy ten filmik

Co jest potrzebne do uprawiania surfingu?

Surfing czyli wodny sport matka, od którego wszystko się zaczęło. W tym akapicie skupimy się na potrzebnym sprzęcie. Wcale nie potrzeba go dużo porównując do windsurfingu czy kitesurfingu. Podstawowym narzędziem do surfowania jest deska. Istnieje wiele rodzajów desek, różniących się kształtem, rozmiarem i materiałem konstrukcyjnym. Aby nadać skrętność desce, pod spodem mocujemy małe stery, czyli finy. O nasze bezpieczeństwo zadba leash, czyli linka asekuracyjna przyczepiona z jednej strony do tyłu deski, a z drugiej do naszej nogi na wysokości kostki. Przyczepność zapewni nam wosk, który nakładany jest na górę deski, aby nie była ona zbyt śliska. Czas na surfingowy strój, który oczywiście różni się w zależności od temperatury wody oraz klimatu. Każdy chciałby pływać w samych boardshortach w tropikach, jednak na zimniejszą wodę przyda się pianka. Pianka neoprenowa zapewnia dodatkową izolację pomagając utrzymać ciepło surferowi. Nie zapominajmy o najważniejszym czyli oceanie, i jego falach – to one są nośnikiem energii, bez tego nie ma surfingu. 

Jak wygląda surfowanie?

Surfing to nie tylko wyczucie równowagi, timingu a także wytrzymałość i siła. To również sztuka czytania fal i współpracy z naturą. Proces łapania fali można podzielić na parę etapów:

  1. Wypłynięcie w miejsce gdzie załamują się fale – fale załamują się w różnych miejscach, zarówno przy brzegu ( fale przyboju) jak i dalej od brzegu na line up. W zależności od twoich umiejętności i warunków wybierasz co będzie dla Ciebie odpowiednie. Poruszanie się na desce, kiedy nie płyniesz na fali  przypomina płynięcie kraulem – leżysz na brzuchu i naprzemianstronnie wiosłujesz.  
  2. Wybór odpowiedniej fali – analiza jej wysokości, kształtu, kierunku oraz prędkości są kluczowe aby ocenić, gdzie fala będzie się załamywać.
  3. Pozycjonowanie względem fali – surfer musi odpowiednio się pozycjonować na desce względem nadchodzącej fali, tak aby znaleźć się w odpowiednim miejscu w odpowiednim czasie
  4. Wyczucie/łapanie fali- W momencie, gdy surfer czuje, że fala podnosi go i nabiera prędkości, musi szybko reagować pomagając fali aby go zabrała, wykonując ruchy padlowania. 
  5. Wstanie na desce – Kiedy fala zaczyna podnosić surfera, kluczowa jest szybka reakcja i zmiana pozycji z leżącej na stojącą. 
  6. Jazda na fali – wzrok determinuje, gdzie chcesz dalej płynąć, to zanim idzie twoje ciało, które pomoże wykonywać Ci zakręty i inne manewry na fali. 

Więcej o samej nauce surfingu możesz dowiedzieć się z naszego artykułu Jak nauczyć się surfingu? 6 rzeczy, które warto wiedzieć

Co sprawia, że surfing to sposób na życie?

Surfing to coś więcej niż tylko sport. To bardziej stan przypominający medytację, angażujący ciało i umysł tak mocno, że w trakcie sesji na pewno zdążysz zapomnieć o wszystkich swoich problemach czy troskach. To możliwość cudownego odczuwania chwili i obcowania z naturą. Każdy może to poczuć, nie ważne ile masz lat, co na co dzień robisz, kim jesteś w wodzie każdy może odnaleźć radość ze złapanych fal. Surfing nie jest tylko sportem, to również kultura, ma swój własny język, styl, muzykę i sztukę. Surfing inspiruje także modę, film, fotografię i literaturę. Jest ikoną wolności i świeżości. Surfing łączy się również z szerokim spektrum kwestii ekologicznych. Surferzy są często świadomi wpływu, jaki mają na środowisko, ponieważ są ściśle związani z morzem i plażami. W związku z tym, wielu surferów angażuje się w działania na rzecz ochrony oceanów i przybrzeżnych ekosystemów. Surfing uczy nas także akceptacji zmieniających się warunków. Każda fala jest inna, nieprzewidywalna. Musimy nauczyć się akceptować to, co jest, i płynąć z tym, co niesie nam ocean – co bardzo przypomina życie, przez które lepiej płynąć niezależnie od napotkanych przeszkód.

Podsumowanie

Surfing to nie tylko sport, to filozofia życia. To sposób na odkrycie siebie, łączność z naturą i poznanie świata w zupełnie inny sposób. To pasja, która uwodzi i inspiruje ludzi na całym świecie, tworząc społeczność pełną energii i entuzjazmu. Niezależnie od tego, czy stoisz na desce po raz pierwszy, czy jesteś doświadczonym surferem, warto dać się porwać falom i poczuć magię tego niezwykłego sportu. Zapraszamy na wyjazdy z Makai!